LIEČBA VITILIGA

Niekomu sa objavujú biele mapy na koži už od detstva, iným sa objavia až v dospelosti. Stopercentne účinná liečba vraj neexistuje. V Topoľčanoch však vitiligo úspešne liečime ihlovou terapiou

Needle terapia

MOŽNÉ MIESTA OŠETRENIA


PRIEBEH OŠETRENIA


Ošetrenia sa robia 3x týždenne, potom 2x týždenne a pokiaľ nastúpi pigmentácia (na ložiskách sa objavia okrúhle ložiská pigmentu, ktoré sa zväčšujú a postupne splývajú), je možné ošetrenie 1x týždenne.

PROCEDÚRA

20 - 30 min

VITILIGO


Je častá porucha pigmentácie. Príčina často nie je známa. Postihuje obidve pohlavia aj rozličné rasy ľudí. Podľa odhadov je postihnuté asi 1% populácie. Najčastejšie sa vyskytuje medzi desiatym a tridsiatym rokom života ľudí. V 20% je ochorenie dedičné. Pri vzniku ochorenia sa udáva súvislosť s psychickými stresmi, prudkou insoláciou (slnením), hypertyreozou (ochorenia štítnej žľazy), autoimúnny mechanizmus, ktorý zapríčiní zastavenie tvorby melanínu v melanocytoch (pigmentové bunky v koži). Koža v týchto oblastiach ostáva biela.

Needle terapia


Patrí k najprogresivnejším typom liečby vitiliga, princíp je v 3 základných krokoch:

  1. Jemné vpichy tenkými ihličkami, mimo ložísk vitiliga. To znamená z okrajov ložísk, kde sa pigment nachádza prenášame pigmentové bunky do bielych ložísk, kde pigment chýba.
  2. Ložiska ožarujeme selektívnym žiarením UVB 311 v stanovených dávkach a čase. Dávky a čas sa udávajú podľa počítača a s postupným zvyšovaním.
  3. Doma sa pacient ošetruje v dni terapie masťou na podporu pigmentácie v tenkej vrstve 2x denne inak v dni bez terapie 1x denne.

Ošetrenia sa robia spočiatku 3x týždenne, potom 2x týždenne. Ak nastúpi pigmentácia (oválne malé ložiska) postupovať je možné 1x týždenne. U deti ožarovanie a terapia 1x týždenne.
Účinnosť terapie je individuálna u každého pacienta, ale spravidla pigmentácia nastupuje v 3 týždni ošetrovania. Dĺžka liečby závisí od rýchlosti pigmentácie. Vhodné je užívanie celkovo antioxidanty, probiotiká, prípravky s betakaroténom, zinok, celaskon...

ODPORÚČAME


Po terapii sa pacient doma môže osprchovať s použitím dezinfekčného mydla napr. s obsahom ichtamolu.

V letných mesiacoch na ložiská doporučujeme aplikovať fotoprotektívne krémy SPF 50+ a opakovať aplikáciu každé 2 hodiny.

Neodporúčame


  • Užívanie liekov ako antibiotiká, retinoidy
  • Počas gravidity
  • V prípade vírusových ochorení: herpes, bradavice, infekty v mieste aplikácie

CENNÍK PROCEDÚRY


POČET OŠETRENÍ CENA
Jedna terapia 8 €
20 ošetrení 150 €

ČASTÉ OTÁZKY


Pigment, ktorý sa vytvorí je rovnocenný ako na ostatných častiach tela.

Samotná liečba vitiliga dokáže stimulovať tvorbu pigmentácii, ale novotvorbe ložísk nedokážeme touto liečbou zabrániť. Počas liečby je dôležité celkové vyšetrenie a liečba vedľajších ochorení pacienta. Tu v prvom rade je vyšetrenie oči, endokrinologické vyšetrenie, neurologické vyšetrenie a sledovanie a vyšetrenie so zameraním na celkový zdravotný stav pacienta, imunitu atd.

Needle terapiu aplikujeme po celý rok, pričom v letných mesiacoch doporučujeme na ložiská aplikovať fotoprotektívne krémy SPF 50+, ktoré ložiská chránia pred spaľovaním a v budúcnosti tvorbe nádorových ložísk na koži.

MÁTE OTÁZKU?
NEVAHÁJTE NÁS KONTAKTOVAŤ,
RADI VÁM PORADÍME


KONTAKTOVAŤ